FC Trinity Zlín oficiální web

Pavel Vrba po příchodu do Zlína: Cíle? Záchrana a stabilizace klubu


28.11.2022


O motivaci, cílech, ale i baťově městě. Jaký byl první den Pavla Vrby ve Zlíně a co všechno jsme stihli probrat? Přečtěte si obsáhlý rozhovor a první dojmy s novým koučem Zlína na klubovém webu.

Trenére, vítejte ve Zlíně. Jaké jsou vaše první pocity po podpisu smlouvy?

Přiznávám se, že angažmá ve Zlíně mi připomíná první působení v Plzni. Jdu do klubu, který je v nějaké situaci. Myslím si, že ten klub i funguje, jako když jsem poprvé přicházel do Plzně. Je to příjemná atmosféra, příjemní lidi, vím kdo, co dělá. Doufám, že to bude v pořádku a úspěšné tak, jako to bylo v Plzni.

Co Vás přesvědčilo pro angažmá ve Zlíně?

Když jsem o tom přemýšlel, tak to má i nějakou historii. Často jsem tady hrával a měl jsem tady příjemné soupeře i na pozici trenérů, ať to byl Vlasta Mareček nebo Bob Páník, kterého znám velice dobře a stejně tak lidi, kteří tady pracují. Vzhledem k tomu, že pocházím z Přerova, tak mám ke Zlínu takový bližší vztah ve smyslu, že je to kousek a cítím se tady pomalu jako doma.

Místo odpočinku Vás čeká úplně jiná fotbalová práce, než na jakou jste byl v posledních letech zvyklý, je to výzva?

Výzva to určitě je, protože víme, v jaké situaci tým je. Na druhou stranu se mi líbí jednání s lidmi, kteří klub zajišťují a zabezpečují. Oni ví, co chtějí. Doufám, že to, o čem se bavíme, bude mít nějakou úspěšnost. Víme, že jsou věci, které se musí změnit. Chceme určitě posílit. Bavíme se o nových hráčích, možnostech, které klub má. Vím, že jsou to věci, které mi mohou pomoct, a doufám, že najdeme hráče a způsob, aby se Zlín dostal do vod, do kterých doufám patří.

Byla posílení jedna z podmínek?

Není to úplně podmínka, na kterou bych tlačil. Chci mít ještě hodně debat s trenéry, kteří tady jsou a kteří mi budou dál pomáhat. Oni mi určitě řeknou své názory a poznatky, na druhou stranu všichni asi ví, že Zlín nějaké posily musí udělat a mám slíbeno, že se na tom bude pracovat a minimálně dva hráči by měli přijít. Nechci udělat úplnou revoluci, aby odešlo deset hráčů, to určitě ne. Jde spíše o posílení na postech, které Zlínu v podzimní části chyběly.

Jak bude vypadat Váš realizační tým?

Nemám s sebou žádný realizační tým. Přicházím s tím, že realizační tým, který s mužstvem pracoval, by měl pokračovat dál. Spíš se domlouváme, jak by to mělo být. Žádné lidi si přivádět nebudu, takže jde o to, kdo zůstane, nebo budou probíhat posuny v klubu. Nyní je to na rozhodnutí vedení klubu a mém, jak to budeme řešit dál.

Naposledy jste působil v menším klubu na Slovensku, a to v Púchově v letech 2004-06. Lze tam hledat určitou paralelu?

Púchov byl v podobné situaci, jaké je nyní Zlín. Myslím si, že první sezona se nám vydařila skvěle, pak jsem odešel do Žiliny. Máte pravdu, že možná mi to angažmá tady trochu připomíná. Přesto Púchov je úplně jiné město, jiné zázemí, takže ono možná spíše tím postavením v tabulce a stavem, který klub v podzimní části měl. Město a zázemí bylo však jiné.

Máte už v hlavě plán, jak zachránit klubu ligovou příslušnost?

Přiznám se, že jsem viděl jeden zápas. Ten se zrovna Zlínu moc nepodařil, byl to ten se Slavií. Zápasů jsem zatím tolik neviděl, ale teď už si vezu flešku s posledními zápasy, které Zlín hrál. Samozřejmě budeme vycházet z těch hráčů, kteří tady jsou. Budu se snažit v krátké době, která bude před prvním soutěžním utkáním pracovat s mužstvem tak, abychom byli úspěšní a vyhnuli se bojům o záchranu, což je cílem Zlína. Pokud se nám to podaří, tak v první části angažmá by byla spokojenost. Přiznávám se, že bych byl rád, kdybychom se samozřejmě zachránili, to je první krok. Uvítal bych ale, kdyby to pak mělo další návaznost. Nechci, aby se klub každý rok pouze zachraňoval a měnil trenéry po půl nebo roce znovu, protože se znovu zachraňuje. Chci, aby se Zlín znovu stabilizoval a plnil úlohu, kterou plnil před několika lety, kdy hrál střed tabulky, dokonce i poháry, což byl největší úspěch. Chtěl bych, aby se to stabilizovalo, udělalo postavení v lize, které zaručuje klid, a poté třeba i vyšší cíle.

To je ale běh na delší trať…

To je určitě běh na minimálně střední trať. Určitě to není sprint. Není to tak, že by šlo koupit nových 20 hráčů a celé to totálně změnit. Na druhou stranu ty výsledky musíte mít už v té první fázi, protože pokud je nebudete mít už v jarní části, tak ten běh se mění v utrpení.

Už víte, co první řeknete hráčům v kabině?

Vždy, když přicházím do kabiny, tak říkám, že trenér je pouze pomocník toho, jak to dopadne. Oni jsou nejdůležitější pro Zlín a pro fotbal ve Zlíně. Já jim mohu pouze pomoct k tomu, aby tady byli úspěšní a některé věci prostě pochopili, že budu chtít pro dosažení výsledků, které potřebujeme. Je tady spousta zajímavých fotbalistů, s některými jsem se i potkal v mé kariéře. Doufám, že to bude rychlé seznámení, a že nám ty dva měsíce do startu ligy budou stačit k tomu, abychom byli dobře připraveni.

Ve Zlíně zakotvil váš bývalý svěřenec z úspěšného plzeňského období Petr Jiráček. Byl jste s ním v kontaktu před podpisem?

S Petrem Jiráčkem jsem nemluvil. S tím jsem samozřejmě zažil nejvíc, ale je tady ještě Václav Procházka a Martin Fillo, se kterými jsem se potkal v Plzni. Je pravda, že s Jirasem jsme začínali, když jsem přicházel do Plzně k první štaci. On pak pokračoval do zahraničí a udělal velice úspěšnou kariéru. Doufám, že tito hráči, které znám velice dobře, mi v tomto pomůžou, abych si co nejrychleji zvykl na nová jména, lidi, abych si nepletl jména, jako mi to někteří dříve vyčítali.

Znáte nějak blíže město Zlín?

Znám velice dobře, protože pocházím z Přerova. Už jako žák jsem tady jezdil hrát turnaje. Ševci nás jako přerovský fotbal trápili, poráželi nás a my jsme jim to vraceli. Zlín tedy znám, vím, jaké město je, je to z Přerova blízko, není pro mě nic nového.

Co byste vzkázal zlínským fanouškům?

Aby byli trpěliví, povzbuzovali nás co nejvíce v jarní části soutěže. Všichni víme, že pro nás je jediný cíl zachránit ligu. Doufám, že chápou, že bez fanoušků to nejde a budou naším dvanáctým hráčem, se kterým to dokážeme.

 

Podkategorie

Příští utkání

Tabulka FORTUNA:LIGA

XKlubZVRPSB
1.Slavia17131356:1540
2.Plzeň17123235:1239
3.Sparta1796231:1633
4.Hr. Králové1782721:2026
5.Olomouc1774626:1925
6.Bohemians1774629:2925
7.Slovácko1774621:2725
8.Ml. Boleslav1765626:2423
9.Liberec1764722:2222
10.Ostrava1756627:2521
11.Brno1763827:3421
12.Teplice1754823:3719
13.Č. Budějovice1753917:3118
14.Jablonec1744923:3216
15.Zlín1727816:3113
16.Pardubice17321214:4011